Alam Maya Tahun Lima
Rabu, 21 Disember 2011
Jumaat, 16 Disember 2011
Pilih aktiviti
Nyatakan aktiviti
Quiz
- Pilih aktiviti yang tepat berdasarkan gambar di bawah.

- Pilih aktiviti berdasarkan gambar di bawah.

Khamis, 15 Disember 2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
Mata pelajaran
|
Bahasa Melayu.
|
Tahun
|
5 Bestari.
|
Tema
|
Jalan raya.
|
Tajuk
|
Cara-cara Menjaga Keselamatan di Jalan raya.
|
Tarikh
|
10 November 2011.
|
Masa
|
60 minit.
|
Bilangan murid
|
25 orang.
|
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan undang-undang dan peraturan jalan raya.
2.Membina ayat majmuk yang gramatis berdasarkan gambar yang diberi.
| |
Kemahiran:
Fokus Utama 11.2
Mengulas karya bukan sastera dari aspek penggunaan perkataan, idea,ayat,wacana,nilai dan pengajaran.
Aras 1(i)
Menyatakan mesej dan nilai yang terdapat dalam bahan.
Fokus sampingan 8.1:
Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 2(i):
Membina ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat. | |
Kemahiran bahasa:
Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.
| |
Sistem bahasa:
Kosa kata
Rangkaikata
Ayat majmuk
| |
Ilmu:
Pendidikan Sivik,Pendidikan Moral, Dunia Muzik
| |
Nilai:
Bekerjasama, baik hati, bertanggungjawab, berani
| |
Kemahiran Bertambah Nilai (KBT):
Kemahiran Berfikir :
Menjana idea.
Kemahiran Belajar :
Mengumpul, memproses, mencatat, dan melaporkan maklumat.
Kecerdasan Pelbagai :
Interpersonal
Intrapersonal
Kecerdasan Muzik
Verbal-Linguistik
| |
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah biasa dengan peraturan jalan raya.
| |
Bahan Bantu Belajar:
Komputer riba, LCD, Slaid Multimedia, ‘Minus One’, Lembaran kerja, kad manila
| |
Langkah-langkah pengajaran
Langkah/Masa
|
Kandungan
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
catatan
|
Set Induksi
( 5 minit)
|
Senikata lagu
“Hati-hati di jalan raya”
|
1. Guru bersoal jawab mengenai peraturan jalan raya.
2. Murid membaca senikata
lagu yang diberi.
3. Murid mendengar sambil
menyanyikan lagu tersebut.
|
K.Pelbagaian
- Muzik
- Ruang
K.Belajar
- Mendengar
Nilai murni
-Bertanggungjawab
|
Langkah 1
( 10 minit )
|
Senikata lagu”Hati-hati di jalan raya”
|
1. Bersoal jawab berdasarkan senikata lagu tersebut.
2. Guru mengaitkan beberapa peraturan jalan raya dengan pengetahuan sedia ada murid.
|
BBB:Senikata lagu
Tatabahasa:
Ayat Tanya
K.Belajar: Menjana idea
Kaedah : Kelas dan individu
Nilai murni: Patuhi peraturan
|
Langkah 3
(20 minit)
|
Kad gambar
Lembaran kerja
|
1. Guru mengedarkan kad gambar dan kad manila untuk aktiviti dalam kumpulan.
2. Murid diminta berbincang cara-cara menggunakan jalan raya dengan selamat dalam kumpulan masing-masing berdasarkan gambar yang diberikan oleh guru.
3. Ketua kumpulan diminta membentangkan hasil dapatan berdasarkan gambar yang diberi dalam bentuk ayat yang lengkap
dan gramatis.
4. Murid menulis semula ayat yang betul yang diberikan oleh guru di atas lembaran kerja.
|
BBB : Kad manila
kad gambar
Sistem bahasa : Ayat majmuk
K.Belajar : Mengumpul maklumat
K.Pelbagai : Visual ruang
Verbal linguistik
Kaedah : Kelas dan individu
Nilai : Berani
|
Penutup
(10 minit)
|
Lagu “Hati-hati di jalan raya”
|
1. Murid menyanyikan semula lagu “Hati-hati di jalan raya dengan iringan muzik.
2. Guru membuat rumusan dengan menunjukkan carta mengenai lain-lain peraturan jalan raya yang patut murid ketahui.
|
K. Belajar : Mengumpul maklumat
Mendengar
K.Pelbagai: Kecerdasan muzik
|
Langgan:
Catatan (Atom)
